Citlivá pokožka – fenomén dnešnej doby

Bežné podnety z okolia, ako abiotické(vietor, mráz, dážď, zmeny teplôt, UV žiarenie) či biotické faktory (patogény- vírusy, baktérie, plesne), ovplyvňujú každodenný život a zdravie nášho tela. Organizmus ovplyvňujú aj fyzické (úrazy, poranenia), genetické, rôzne psychické problémy (stres, emócie, nekvalitný spánok) či chemické procesy v našom tele(choroby, menštruačný cyklus). Úlohu zohrávajú aj kozmetické prípravky a životný štýl, ktorý vedieme.

Citlivá pokožka - fenomén dnešnej doby
Citlivá pokožka – fenomén dnešnej doby (Foto: PR)

Pleť – zrkadlo nášho zdravia

Hovorí sa, že oči sú bránou do duše. To isté môžeme povedať aj o vzhľade našej pleti v súvislosti so zdravím. Ak je pleť unavená, posiata závažným akné, citlivá, začervenená, niečo vo vašom organizme nie je v poriadku. Tvár je mapou ľudských orgánov, ktorá odzrkadľuje zdravotný stav tela. Keď trpí niektorý vnútorný orgán, ťažkosti sa okamžite odrazia na vašej pleti. Azda každý si našiel vyrážky či začervenanie na určitom mieste tváre.

Ako čítať z mapy tváre?

Citlivá pokožka sa najčastejšie prejavuje v oblasti čela a očí (indikácia ťažkostí s močovým mechúrom, hrubým a tenkým črevom, pečeňou, žlčníkom, nadobličkami), nosa a líc (pankreas, žalúdok, srdce, priedušky, pľúca, slezina) a brady a úst (obličky, pohlavné orgány). Ak trpíte veľkou citlivosťou (nižšia hodnota tolerancie) až intoleranciou pokožky (nulová tolerancia), je dobré si uvedomiť, že prah tolerancie pokožky je oveľa nižší ako u pleti, u ktorej sa vybudovala prirodzená obranyschopnosť voči faktorom, ktoré sme spomenuli.

Citlivá pokožka - fenomén dnešnej doby
Citlivá pokožka – fenomén dnešnej doby (Foto: PR)

Poznáme riešenie

V prvom rade pozmeňte svoj životný štýl , pohybujte sa na čerstvom vzduchu, posilnite a otužujte svoje telo. Dôležitá je správna životospráva a pravidelný pitný režim. Tiež je potrebné starať sa o zdravie vašej pleti. Denný rituál pri citlivej až intolerantnej pokožke by mal byť šetrnejší ako pri pleti, ktorej tolerancia voči nežiaducim vplyvom je vyššia. Je dôležité nájsť si neparfumované kozmetické prípravky bez konzervantov, ktoré pleť vyčistia, upokoja a nedráždia.

Tipy na vhodnú kozmetiku

Výbornou voľbou je micelárna voda. Samozrejmosťou pri čistení a ošetrovaní pleti je používanie vatových tampónov dovtedy, kým neostanú čisté. Po čistení pleti micelárnou vodou ju stačí jemne osušiť prikladaním uteráka na pokožku.

Citlivá pokožka - fenomén dnešnej doby
Citlivá pokožka – fenomén dnešnej doby (Foto: PR)

Veľmi vhodným variantom na ošetrovanie citlivej pleti sú aj Sensibio H2O micelárne obrúsky. Výhodné balíčky a akčné ponuky produktov Sensibio od Biodermy rešpektujú akúkoľvek citlivosť pokožky a tolerujú ochrannú funkciu prirodzenej kožnej bariéry. Využiť môžete aj doplnkovú starostlivosť v podobe Sensibio masky a Sensibio očného gel-krému. O Sensibio produktoch a balíčkoch nájdete potrebné informácie vo vašej lekárni a na webovej stránke kozmetiky Bioderma.

Text:PR