Prečo by ste nemali zabúdať na ochranu pred kliešťami?

Kliešte boli v minulosti niečím  veľmi výnimočným. Nikto poriadne nevedel ako toto zvieratko vyzerá a že by sa vôbec pred ním ľudia mali chrániť. No v súčasnosti je to čoraz častejšie rozoberaná téma. Čoraz častejšie sa aj stáva, že kvôli kliešťovi ľudia chytia rôzne choroby a musia sa poriadne preliečiť. Prečo by ste si mali na kliešte dávať veľký pozor?

Prečo by ste nemali zabúdať na ochranu pred kliešťami?
Prečo by ste nemali zabúdať na ochranu pred kliešťami? (Foto: pixabay.com)

Pobyt v prírode

Teraz je veľmi ťažké užiť si relax v prírode, ak máte stále na mysli, že všade naokolo číhajú na vás títo malý škodcovia. Kliešť sa na vaše telo môže dostať najmä vo vysokej tráve, na prechádzke v prírode, no momentálne už aj na pokosenej tráve u vás na dvore. Dávať pozor by ste si mali naozaj všade. Ale prečo sú kliešte tak nebezpečné?

Dôležité je chrániť sa aj pred ďalšími ochoreniami, ako je aktuálna ochrana pred koronavírusom. Dodržiavajte odporúčané nariadenia a dbajte na svoje zdravie.

Treba sa ich báť?

Kliešť sám o sebe nie je nebezpečný, jedovatý a ani nejako škodlivý. Ide však o to, že prenáša choroby, a to hlavne boreliózu a kliešťovú meningoencephalitídu. A naozaj sa nejedná o nejaké ľahké formy chorôb. Najhoršie na tom je, že sa tieto choroby objavia až po nejakom čase, takže vy ani nemusíte vedieť, že kliešťa na sebe máte alebo že vás nakazil. Ideálne je, aby ste sa počas leta pravidelne kontrolovali, používali repelent a hneď ako sa vrátite z vonku si veci vyprášili a osprchovali si celé telo.  Ak vyrážate na výlet alebo dovolenku, nezabúdajte mať uzavreté cestovné poistenie.

Zdroj: https://www.sferazdravia.sk/21-tipov-pre-lepsie-zdravie-a-jeho-udrzanie/