Prečo jesť viac ovocia a zeleniny? Nie je to len kvôli zdraviu

Jedálniček mnohých ľudí pozostáva často len z tých istých alebo podobných jedál. Zabúdajú na to, že strava by mala byť pestrá a pre ľudské telo dostatočne výživná. Odborníci odporúčajú, že by ste za deň mali zjesť aspoň 500 gramov zeleniny a aspoň jeden druh ovocia. No prečo je tomu tak?

Prečo jesť viac ovocia a zeleniny? Nie je to len kvôli zdraviu
Prečo jesť viac ovocia a zeleniny? Nie je to len kvôli zdraviu (Foto: unsplash.com)

V prvom rade je to hlavne kvôli zdraviu. Naše telo potrebuje na takmer všetko vitamíny, minerály a iné látky. Či už je to na správnu činnosť orgánov, svalov alebo hustotu kostí, sústredenie sa, premýšľanie, pohyb. Každá jedna činnosť, ktorú vaše telo vykonáva a na ktorú si len spomeniete je podmienená výskytom nie len energie, ale aj živín z ovocia a zeleniny.

Na druhej strane je hlavne zelenina veľmi dobrá aj preto, že jej kalorické hodnoty nie sú vysoké, no zároveň vás na dlhý čas zasýtia, takže sú skvelé pri chudnutí. No aj ovocie dokáže skvele zasýtiť a vďaka nemu nebudete mať chuť na sladké. Ovocie a zelenina nevplývajú len na zdravie tela zvnúta, ale aj zvonka. Majú vplyv na kvalitu pokožky, vlasov či nechtov.