Ako schudnúť bez zbytočných obmedzení? Princíp 80/20

Už ste unavení z neustáleho obmedzovania v jedle, cvičenia a nasledovného prejedania? Už podľa skúseností asi viete, že väčšina drastických diét má na svedomí následný jojo efekt. Máme pre vás tip na štýl stravovania (nie diétu), ktorú dodržiava aj množstvo ľudí z fitness sveta.

Ako schudnúť bez zbytočných obmedzení? Princíp 80/20 (Foto: unsplash.com)

Diéta 80/20 – zdravá strava bez obmedzovaní

Tento princíp vynašiel Vilfredo Pareto, no netýkalo sa to stravy. Uplatňoval to takmer vo všetkých oblastiach života. Stravu by ste si mali postaviť tak, že 80 % času jete zdravé potraviny, v 20 % prípadov si doprajete jedlá, ktoré máte radi, no nepatria medzi tie najvýživnejšie. Takto dokážete dosiahnuť svoje ciele bez toho, aby ste sa vzdali svojej obľúbenej pizze či iných fast-foodových jedál. Touto stravou neschudnete za týždeň, ani za mesiac. Je to skôr životný štýl, vďaka ktorému sa dostanete do najlepšej formy v živote. Keď to ešte skombinujete s pohybom, tak máte vyhraté.

Ako začať dodržiavať tento princíp?

Choďte na to postupne a nechoďte do toho rýchlo. Hlavne ak nie ste fanúšikom zeleninových šalátov a cuketových špagiet. Jedálniček by ste si mali zmeniť po týždňoch alebo dňoch. Začnite malými zmenami – namiesto keksíku si dajte ku káve jabĺčko. Alebo na desiatu si zabaľte musli s jogurtom. Vymieňajte jednotlivé chody za zdravšie alternatívy. A v prvom rade – netlačte sa do niečoho, čo vám nechutí. Ak nemáte radi vločky s jogurtom alebo zeleninovú prílohu k mäsu, tak si to nedávajte. Jedzte len to, čo vám chutí a nájdite si overené recepty, ktoré budú chutné a pravidelne ich budete opakovať.