Na čo myslieť pri výbere nových pneumatík

Vedeli ste, že aj keď nejazdíte často a nemáte kde gumy zodrať, aj tak by ste ich mali po ôsmich až desiatich rokoch vymeniť za nové? Materiál pneumatík starne, aj keď vaše auto väčšinu času podriemkava v garáži ako lenivý kocúr. Na čo sa pri výbere pneumatík zamerať?

Na čo myslieť pri výbere nových pneumatík
Na čo myslieť pri výbere nových pneumatík (zdroj: komerčný článok)

Výber pneumatík podriaďte svojim zvyklostiam

Kedy je správny čas na kúpu nových pneumatík? Odsledujete si to jednoducho. Stačí vziať eurovú mincu a priložiť k dezénu pneumatiky. Pokiaľ minca nevytŕča, nie je dôvod na paniku. Všeobecne platí, že na letných gumách jazdíme, pokiaľ dezén neprekročí hrúbku 3 mm, a na zimných 4 mm. To, čo určuje zákon, sú už hraničné hodnoty. Samozrejme, hrúbka dezénu pneumatík nie je jediný faktor, ktorý nám garantuje bezpečnú alebo úspornú jazdu. Ide aj o vek pneumatík (všímame si označenie DOT, kde prvé čísla ukazujú poradie týždňa a posledné čísla rok, v ktorom boli pneu vyrobené) alebo to, ako sme s pneumatikami zaobchádzali pri ich výmene či ako sme ich skladovali. Na životnosť pneumatík podstatne vplýva aj to, na akých cestách sme jazdili, v akých klimatických podmienkach a aký typ šoféra sme (prudké zabrzdenia, časté nájazdy na obrubníky a pod.). Veľa o jazdných vlastnostiach pneumatík sa dozviete v nezávislých testoch pneumatík, ktoré sa robia každoročne zvlášť pre letné a zvlášť pre zimné pneumatiky.

Riaďte sa technickým preukazom

Ak ste na hodinách autoškoly dávali dobrý pozor, viete, že pneumatiky nakupujeme na prednú a zadnú nápravu vždy rovnaké. Tak to určuje zákon. Predný pár a zadný pár nemusí tvoriť ten istý druh pneumatík, avšak načo špekulovať. Zákon okrem miery opotrebovania pneumatík takisto nariaďuje vodičom, aby včas prezúvali letné na zimné a naopak. Hranica je 7 stupňov Celzia, ak sa, samozrejme, nechystáte do lokality, kde sneh a mráz nehrozí, alebo naopak vládne krásne letné počasie. Pri výbere nových pneumatík sa tiež riadime údajmi z technického preukazu vozidla, v ktorom sú uvedené odporúčané rozmery pneumatík či šírka plášťov. Čím športovejšia jazda, tým môžete voliť širšie plášte pneumatík. Symetrický dezén pneumatík je ideálny pre mestských vodičov jazdiacich krátke trate, asymetrický je určený pre vozidlá vyššej triedy a športovú jazdu. Pri výbere nových pneumatík vás však určite usmerní aj vplyv pneumatiky na spotrebu paliva či hlučnosť jazdy. Aj toto sú parametre, na ktoré by sme sa okrem ceny mali zamerať.

Komerčný článok