Jazvy po akné? Môžu byť minulosťou!

Akné dokáže znepríjemniť život nielen v pubertálnom veku, ale aj po ňom, keď nám na pokožke zanechá nežiaduce stopy ako napríklad jazvy. Nevešajte však hlavu – rovnaký problém majú milióny ľudí po celom svete. Ako s takými jazvami a škvrnami bojovať, a dá sa ich vôbec úplne zbaviť?

Jazvy po akné? Môžu byť minulosťou!
(zdroj: unsplash.com)

Šrámy nielen na tvári

Akné je ochorenie kože, ktoré sa týka predovšetkým mazových žliaz. Jednoducho sa vám tvorí nadmerné množstvo kožného mazu, ktorý má navyše aj zlú kvalitu. Výsledkom akné obvykle bývajú komedóny, zápalové lézie a napokon aj jazvy. Chcete predísť stopám po akné? V prvom rade by ste sa mali prestať dotýkať tváre, najmä v zmysle vytláčania vyrážok. Taktiež by ste nemali používať opaľovací krém bez oleja, ale staviť skôr na prípravky, ktoré okrem ochranného faktora pomáhajú redukovať nedokonalosti a stopy po akné. Jazvy totiž nie sú len vonkajším problémom. Môžu sa stať aj jazvou pre vaše sebavedomie a sebaobraz. V extrémnych prípadoch to vedie až k úzkosti, depresii a sociálnej izolácii. Spoznáte to tak, že vám začne byť nepríjemné aj obyčajné fotenie sa. Je teda veľmi dôležité nájsť účinné metódy liečby a obnovy pokožky, aby ste sa mohli cítiť lepšie sami so sebou a žiť plnohodnotný život.

UV žiarenie je nebezpečné aj pre akné

Jaziev po akné sa môžete zbaviť viacerými spôsobmi. V súčasnosti je populárne najmä použitie alfa hydroxykyselín, mliečnej kyseliny, kyseliny salicylovej, dermabrazie, chemického peelingu, laserového resurfacingu, výplňových materiálov či microneedlingu. Predtým, než sa do takéhoto zásahu do svojej kože pustíte, určite sa poraďte so svojím dermatológom. Nestačí však kožu len jednorázovo vyliečiť, je treba sa o ňu aj správne starať. Používajte len produkty určené na problematickú pokožku. Nezabúdajte aj na ochranu pred slnkom, pretože UV žiarenie spôsobuje, že stopy po akné sú viac viditeľné. Myslite preto predovšetkým na prevenciu.

Typy jaziev

Jazvy po akné sa však môžu líšiť vzhľadom aj správaním, takže na to, aby sme ich mohli adekvátne liečiť, musíme ich aj správne rozpoznať. Prvým typom sú “ice pick scars”, čo sú jazvy javiace sa ako drobné jamky alebo malé priehlbinky spôsobené ostrou špičkou. Na tento typ jaziev je dobré využiť pravidelnú hydratáciu alebo ktorým sú najmä prípravky na báze kolagénu. Potom poznáme aj hypertrofické jazvy, čo je v podstate hrubšie a štruktúrou odlišné podkožné tkanivo vyznačujúce sa začervenaním. Posledným typom jaziev sú takzvané keloidné jazvy, ktoré sú vyvýšené a najprv majú červenofialovú farbu, no tá časom vybledne. Pamätajte na to, že žiadna liečba jaziev by nemala začať skôr, ako je akné úplne vyliečené. V prípade, že vás stále lokálne akné trápi, navštívte dermatológa.