Ako sušiť ovocie na zimu a tak predĺžiť jeho výdrž

Sušenie je tepelná úprava potravín, pri ktorej sa v nich stále zachovávajú vitamíny a minerály. Prečo by ste si mali sušiť ovocie? Odpoveď je jednoduchá! Všetci vieme, že kvalita ovocia je v zime nižšia a skôr by sme mali kupovať sezónne ovocie. Pomocou sušenia si viete toto ovocie vychutnať aj v studených mesiacoch a nemusíte ho nakupovať v supermarkete. Zároveň si viete z takéhoto ovocia pripraviť čaj či ochutený nápoj. Ako správne sušiť ovocie? To sa dočítate v tomto článku.

Ako sušiť ovocie na zimu a tak predĺžiť jeho výdrž (Foto: pixabay.com)

Zásady správneho sušenia

Predtým, než sa pustíte do samotného procesu sušenia je potrebné vybrať si vhodný typ ovocia. Niektoré druhy ovocia sú a niektoré nie sú vhodné na sušenie, preto si to dobre treba naštudovať. Aj napriek tomu, že sa ovocie usuší, tak treba siahať len po kvalitných a čerstvých kusoch ovocia, pretože aj to ovplyvní výslednú chuť. 

Pred sušením ovocie dobre umyte, zbavte ho všetkých nečistôt a vysušte papierovou utierkou. Veľmi dôležitá je aj hrúbka jednotlivých kúskov nakrájaného ovocia – kúsky by mali byť rovnaké, no zároveň nie príliš hrubé. Tie sa potom totiž sušia oveľa pomalšie, takže to vyžaduje viac času. Sušiť môžete v sušičke na ovocie alebo rúre nastavenej na nízku teplotu – približne 50 stupňov Celzia. Ovocie potom už len stačí pekne poukladať a prácu nechajte na vašom pomocníkovi.

Skladovanie

Skladovanie je dôležitou časťou, pretože ak budete ovocie skladovať nesprávne, celý proces ste robili úplne zbytočne. Usušené ovocie by mohlo navlhnúť a zhniť. Ak ho umiestňujete do nádoby, tak tam dajte menej kúskov ovocia, aby bolo medzi nimi dostatok priestoru a vzduchu. Dôležitá je aj nádoba – mala by byť vzduchotesná, z čistého a netoxického materiálu. Nádobu potom skladujte na suchom a chladnejšom mieste.