Tie z nás, ktoré niekedy zakúsili, čo je to mať akné, vedia, že pupienky sa naozaj neobmedzujú len na oblasť tváre. Nájdete ich občas aj na intímnych miestach, na ktoré sme obvykle precitlivelé, a preto ihneď letíme k lekárovi. Nie je to však vôbec potrebné.
Pozor na holenie
Vyrážky na vagíne v skutočnosti nie sú nič alarmujúce a spôsobuje ich väčšinou len niektorý z pár zlozvykov, ktoré stačí odstrániť. Jedným z nich je napríklad depilácia voskom. Možno ho vaše nohy znášajú dobre, vagína však už nemusí. Pokožka je totiž denne pokrytá baktériami a voskovanie ju môže rozdráždiť natoľko, že baktérie sa tak dostanú až dovnútra. Rovnaké riziko vytvára aj holenie obyčajnou žiletkou, kedy sa zasa vytvárajú na pokožke malé rezy a dráždia podobne, ako vosk.
Intímny gél nepotrebujete
Úrodnú pôdu pre baktérie vytvára samozrejme aj potenie. Jedným zo spôsobov, ako mu predísť, je dôkladná hygiena. Najmä po cvičení alebo inej väčšej fyzickej námahe, kedy doslova cítite, ako ste sa spotili, by ste sa mali osprchovať. Nepoužívajte však na svoje intímne partie klasické parfumované sprchové gély. Najlepšia je čistá voda, a hoci existujú rôzne verzie intímnych gélov a mydiel, v skutočnosti len zmenia vaše správne pH na celkom inú hodnotu. Rovnako nepoužívajte ani preventívne žiadne vaginálne sprchy ani tablety, siahnite po nich až v prípade mykózy alebo iných podobných problémov.
Noste bavlnu a priedušné materiály
Vaginálne akné spôsobuje aj nosenie príliš tesnej spodnej bielizne, poprípade spodnej bielizne z nevhodného materiálu. Voľné a priedušné oblečenie znižuje množstvo potenia, a tak sa ani v intímnych oblastiach zbytočne nemastí pokožka. Dôležité je aj odsledovať, nakoľko je váš problém veľký – v niektorých prípadoch totiž pomôžu už len antibiotiká a výber špeciálnej kozmetiky aj bielizne. Každá vyrážka môže byť tiež rôzna, vyrážky sú napríklad príznakom aj pohlavnej prenosnej choroby syfilis. Dajte si preto pozor a pri prvom takomto podozrení radšej navštívte svojho gynekológa.